Rozwód z orzeczeniem o winie – czym jest?

Rozwód z orzeczeniem o winie to według najnowszych badań najbardziej popularna forma przeprowadzania rozwodów. Obecnie najczęściej małżonkowie rozstają się z powodu zdrad, nadużyć alkoholowych czy innych patologicznych sytuacji rodzinnych. Wszystkie te problemy zakładają winienie jednego z małżonków, dlatego w czasie takiego postępowania rozwodowego mówimy o rozwodzie z orzeczeniem o winie.

Co oznacza wina?

Wina, według prawa, oznacza określone działanie jednego z małżonków, który w jakiś konkretny sposób narusza obowiązki małżeńskie, jest sprzeczny z normami prawnymi czy obyczajowymi, które wcześniej zostały ustalone między małżonkami, a także małżonek winny rozpadu małżeństwa jest świadomy działania na niekorzyść i przyczyniania się do rozpadu pożycia. Potwierdzenie jednego z wyżej wymienionych działań może prowadzić do rozwodu z orzeczeniem o winie.

Skutki

Największym i najważniejszym skutkiem rozwodu z orzeczeniem o winie jest oczywiście nierówny podział związany z płaceniem alimentów. Oznacza to, że osoba uznana za winną musi opłacać obowiązek alimentacyjny na rzecz dziecka, które wychowuje małżonek nie obarczony winą.

2 Comments

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Nawet nie wiedziałam, że można wnieść pozew o rozwód na innych zasadach.

  2. Fajnie, że się dowiedziałem czegoś nowego. Pomocna treść!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*