Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika – jak przebiega?

Obecna koniunktura i sytuacja na rynku pracy sprawiają, że pracownicy coraz chętniej zmieniają pracę w poszukiwaniu lepszych warunków zatrudnienia. Sytuacje, w których to pracownik składa wypowiedzenie umowy o pracę są coraz częstsze. Jak wygląda ta procedura i jak poprawnie ją przeprowadzić?

O tym trzeba pamiętać

Sytuacje, w których to pracownik składa wypowiedzenie umowy o pracę, są różne. Jeśli powodem jest przejście do nowej firmy, to całej sytuacji zwykle nie towarzyszy większy stres. Jednak zdarza się, że przyczyną odejścia z pracy są na przykład konflikty z przełożonym czy współpracownikami. Wtedy dobrze jest przygotować się do odejścia przez dobre przygotowanie dokumentów.

Po pierwsze, przy składaniu wypowiedzenia najlepiej jest zachować pisemną jego formę. Choć przepisy tego nie nakazują, to zdarza się, że nieprzychylny zwierzchnik udaje, że… wypowiedzenie wcale nie zostało złożone. Stwarza to zbędne trudności, których wypowiedzenie w formie pisemnej pozwala uniknąć.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę?

Jak każdy dokument, także i wypowiedzenie umowy o pracę powinno zawierać kilka ważnych informacji. Po pierwsze dokładną datę wręczenia dokumentu, poprawne dane obydwu stron, stosowny i czytelny dla pracodawcy nagłówek, a także precyzyjną informację o tym, jaka umowa jest wypowiadana i z jakim okresem wypowiedzenia. Koniecznie także miejsce na podpis pracodawcy.

Należy pamiętać o zachowaniu właściwego okresu wypowiedzenia. Wynika to z rodzaju umowy i czasu pracy w firmie. Przy umowie o pracę wynosi ono 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące – odpowiednio do stażu pracy w danym miejscu: poniżej 6 miesięcy, co najmniej 6 miesięcy i co najmniej 3 lata. W szczególnych przypadkach rozwiązanie stosunku pracy może ulec natychmiastowo.

2 Comments

  1. Dzięki za przydatny artykuł. Niebawem zmieniam pracę i taki materiał był mi potrzebny.

  2. Mi udało się szybko i bez problemów złożyć wypowiedzenie, ale czasem np. 3 miesiące okresu wypowiedzenia bardzo utrudniają sprawę.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*