Jesteś ojcem? Skorzystaj ze swoich praw!

W przypadku narodzin dziecka nie ulega wątpliwości, że pracująca matka powinna dostać przyzwolenie z zakładu pracy na wychowywanie go w pierwszych miesiącach życia. Tak zwany urlop macierzyński jest powszechnie stosowanym przywilejem w naszym kraju. Jednak coraz częściej pojawiająca się kwestia opieki obojga rodziców nad dzieckiem spowodowała, że również panowie zaczęli korzystać ze swoich praw. Jak właściwie wygląda kwestia pracującego ojca?

 

Masz prawo do wolnego

 

Jeśli w Twojej rodzinie wkrótce pojawi się noworodek powinieneś dokładnie przygotować się do nowej roli w swoim życiu. Dotyczy to także stosunku pracy, który powinieneś zaplanować na długo przed najpiękniejszymi dniami w Twoim życiu. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że nie tylko matki mogą ubiegać się o dni wolne od pracy, w przypadku narodzin dziecka. To prawo należy się również ojcom, choć w nieco mniejszym wymiarze. Urlop ojcowski przyznawany jest bowiem każdemu pracującemu mężczyźnie, jeśli zgłosi on ten fakt na 7 dni przed planowanym wolnym. Fakt złożenia wniosku o urlop jest wiążący dla pracodawcy, który nie może odmówić Ci jego udzielenia. Jak to wygląda w praktyce?

 

Ciesz się ojcostwem

 

Urlop ojcowski możesz uzyskać do 24 miesiąca życia dziecka, więc nie musisz się o niego starać bezpośrednio po porodzie swojej wybranki. Obejmuje on okres dwóch tygodni, które mogą być wykorzystane przez Ciebie jednorazowo lub w dwóch okresach tygodniowych. Urlop ojcowski przyznawany jest niezależnie od urlopu macierzyńskiego, więc można je wykorzystywać równolegle. Jeśli nie skorzystamy z tego prawa- urlop przepada.

2 Comments

  1. Dopiero przy drugim dziecku z tego skorzystałem. Fajnie, że ktoś o nas pomyślał

  2. Mój mąż bardzo się cieszył jak okazało się, że dostanie urlop ojcowski. Dobrze było go mieć przy sobie

Leave a comment

Your email address will not be published.


*