Zaplanuj swoje odejście z pracy

Masz dosyć swojej pracy, jednak nie wiesz jak postawić pierwszy krok w kierunku zrezygnowania z niej? Przede wszystkim powinieneś poznać swoje prawa, które przysługują Ci niezależnie od czasu pracy w danym zakładzie. Zrezygnować z zatrudnienia możesz w dowolnym momencie, powinieneś jednak wiedzieć w jaki sposób to zrobić. Jak więc złożyć wypowiedzenie umowy, które zostanie przyjęte przez pracodawcę i jakie powinny być jego elementy?

Odpowiednie wypowiedzenie

Samo złożenie wypowiedzenia nie jest tak problematyczne, jak odpowiednie jego ułożenie. Dokument powinien zawierać bowiem pewne stałe elementy, które będą świadczyć o jego umocowaniu prawnym. W wypowiedzeniu umowy powinny znajdować się imię i nazwisko pracownika oraz dane pracodawcy. Dodatkowo należy wspomnieć jakiej umowy o pracę dotyczy wypowiedzenie, poprzez wskazanie dokładnego dnia jej zawarcia oraz stron podpisanych na dokumencie. Warto także, by wypowiedzenie zawierało wskazany okres wypowiedzenia, jaki pracownik zachowuje z dniem złożenia dokumentu.

Jakie są Twoje prawa?

Wypowiedzenie umowy o pracę wiąże się z obowiązkami, jakie pracodawca musi spełnić względem pracownika. Najważniejszym z nich jest zachowanie okresu wypowiedzenia, który uzależniony jest od stażu pracy, jaki zatrudniony zdążył osiągnąć. Dodatkowo osobie zatrudnionej na poszczególne rodzaje umowy przysługują dni wolne na poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia. Te bez wahania powinny zostać mu udzielone na podstawie zawartej wcześniej umowy o pracę z zakładem.

2 Comments

  1. W Internecie dużo jest wzorów takich dokumentów. Sama korzystam.

  2. Pracodawca daje mało pieniędzy, a potem się dziwi, że ludzie odchodzą.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*