Kupujesz auto? Musisz to wiedzieć!

Zakup auta to duże wydarzenie niezależnie od roku jego produkcji, czy podawanej ceny sprzedaży. Jednakże by nabyć samochód, który przez wiele lat służyć będzie swoją niezawodnością, a także sprawnie przejdzie wszelkie kontrole warto dokładnie zapoznać się z tym, na co zwracać uwagę już podczas oglądania pojazdu u sprzedawcy. Ma to przede wszystkim duże znaczenie w przypadku aut z drugiej ręki, ponieważ to najczęściej wówczas trafić można na nieuczciwych sprzedawców. Na co więc zwracać uwagę?

Nie tylko stan techniczny

Najpopularniejszym błędem, jaki popełniają osoby kupujące samochód używany jest kontrola jedynie jego stanu technicznego. Oczywiście- próbna jazda, czy dokładne obejrzenie progów i karoserii ma duże znaczenie dla żywotności pojazdu, jednakże to jego dokumenty grają najistotniejszą rolę. Chodzi przede wszystkim o taki formularz, jak karta pojazdu, która stanowi obowiązkowy dokument samochodu. Choć nie jest ona wymagana podczas kontroli policyjnych to już podczas rejestracji pojazdu okazuje się przydatna.

Dokumenty rejestracyjne

Po zakupie auta bardzo istotne jest rejestrowanie samochodu. Ten obowiązek spełnić należy w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu. To właśnie wówczas obok wypełnianych wniosków istotne będzie przedstawienie karty pojazdu. Ta jest podstawowym źródłem informacji o aucie, czyli o jego danych, poprzednich właścicielach, czy nadawanych wcześniej numerach rejestracyjnych. Po dokonaniu formalności, opłaceniu ubezpieczenia OC oraz przeprowadzeniu przeglądu technicznego (jeśli to konieczne) można wyruszyć na drogi!

2 Comments

  1. Zawsze mi się wydawało, że jest to bardziej skomplikowane.

  2. Super, będę pamiętać!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*