Odszkodowanie za wypadek – na co uważać przy wyborze firmy

Rynek usług odszkodowawczych dynamicznie się rozwija. W ostatnich latach można zauważyć coraz więcej firm, które zajmują się dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych w naszym imieniu.  Poszkodowane osoby są coraz bardziej świadome swoich praw i często nie zgadzają z decyzją ubezpieczycieli,  którzy często celowo zaniżają odszkodowania albo bezzasadnie odmawiają ich wypłaty.

Jednak nie zawsze skorzystanie z usług firmy odszkodowawczej zamiast adwokata czy radcy prawnego może okazać się dla nas korzystniejsze. Przede wszystkim, założenie firmy ubezpieczeniowej nie wymaga posiadania specjalnych kwalifikacji, dlatego może ją założyć tak naprawdę każdy.

Często agenci firm ubezpieczeniowych to osoby mające z prawem niewiele wspólnego, których głównym celem jest pozyskanie klienta, stąd często można się spotkać z odwiedzinami osób poszkodowanych w szpitalach czy telefonami bezpośrednio po wypadku. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy zachodzi konieczność dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. Poszkodowanemu zostaje wówczas zapewniona odpowiednia pomoc adwokata czy radcy prawnego przez firmę ubezpieczeniową, ale niestety na wybór pełnomocnika nie będzie on miał najmniejszego wpływu. Warto, więc pokusić się, nawet samodzielnie bazując na opiniach w Internecie, o znalezienie dobrej kancelarii prawnej. Skuteczny adwokat legitymuje się odpowiednim wykształceniem i kwalifikacjami ukierunkowanymi na reprezentowanie klientów w sądzie, który przedstawi aktualny stan prawny i pomoże wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Dodatkowo działalność firm odszkodowawczych nie została uregulowana w sposób, który jasno wskazywałby, jak poradzić sobie z sytuacją, w której dojdzie do jakichś nieprawidłowości. Natomiast, każdy adwokat ma obowiązek przynależności do samorządu zawodowego, który niejako gwarantuje obowiązek świadczenia usług na odpowiednim poziomie, np. tajemnica adwokacka, odpowiednie zabezpieczenie 

Nierzadkim problemem, z którym borykają się klienci firm ubezpieczeniowych jest długi czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania uzyskanego przez firmy ubezpieczeniowe. Należy wiedzieć, że ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę środków, natomiast firma ubezpieczeniowa nie jest w żaden sposób ograniczona w czasie, dlatego często poszkodowany musi czekać wiele miesięcy otrzymanie należnego mu odszkodowania.  Co ważne, w stosunku do firm ubezpieczeniowych prowadzonych w formie spółek prawa handlowego istnieje ryzyko ogłoszenia upadłości.

Wielu klientów niestety daje się też nabrać na obietnicę taniego i szybkiego uzyskania odszkodowania. W rzeczywistości wynagrodzenie firm ubezpieczeniowych często znacznie przewyższa koszty pomocy prawnej adwokata i co najważniejsze, nie jest z góry określone. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe określają swoje wynagrodzenie jako procent od uzyskanego odszkodowania, nawet zdarza się, ze jest to 35%. Ma to oczywiście swoje plusy, ponieważ często poszkodowanego nie stać na wpłacenie zaliczki na poczet prowadzonej sprawy przez adwokata. Jednakże, trzeba też pamiętać, że nierzadko firmy ubezpieczeniowe, określając swoją prowizję za wygranie sprawy wskazują kwotę netto, do której jak wiadomo trzeba doliczyć 23-procentowy podatek VAT, co przestaje już być takie opłacalne finansowo dla poszkodowanego.  

Leave a comment

Your email address will not be published.


*