Rozwód rodziców a władza rodzicielska

Rozwód dwojga ludzi, których oprócz małżeństwa łączy także dziecko, może być podwójnie trudny. Dziecko, które doświadcza rozwodu swoich rodziców, może poczuć się opuszczone przez tatę bądź mamę, która wyprowadza się i często zakłada nową rodzinę. Jak rozwód wpływa na władzę rodzicielską? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak rozwód wpływa na władzę rodzicielską?

Dziecko według stanu prawnego jest pod władzą rodzicielską do momentu ukończenia 18. roku życia. Władza rodzicielska to ogół praw oraz obowiązków wobec dziecka. W procesie rozwodowym, władza rodzicielska jest najczęściej powierzana jednej ze stron.

Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd może wybrać jedno z kilku rozwiązań. Może powierzyć pełną władzę rodzicielską jednemu z rodziców i jednocześnie ograniczyć władzę rodzicielską do konkretnych zadań. Może też zdecydować się na pozostawienie pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Sąd ma również prawo do pozbawienia w drodze postępowania rozwodowego władzy rodzicielskiej jednego bądź obojga rodziców bądź jej zawieszenia. Miasto Katowice rozwód w nim to powszechna sprawa, która dotyczy coraz to większej ilości osób.

Sąd a proces rozwodowy

Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka, jeżeli wzajemne stosunki pomiędzy rodzicami, a także ich stosunek do dziecka gwarantują zgodne wypełnianie obowiązków władzy rodzicielskiej, jest pozostawienie przez sąd pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Jeżeli natomiast powierzenie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom wiązałoby się z kłótniami i nie byłoby dobre dla dziecka, sąd może zdecydować się na odebranie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców.  Jeżeli natomiast sąd stwierdzi, że władza rodzicielska jest nadużywana, a dobro dziecka jest zagrożone, może zmniejszyć władzę rodzicielską jednego lub obojga rodziców. Może też tego dokonać w przypadku wystąpienia trudności w pełnieniu władzy rodzicielskiej np. w związku z ciężką chorobą. Może też całkowicie pozbawić władzy rodzicielskiej obojga bądź jednego z rodziców wtedy, kiedy np. jedno z nich dostanie dożywotni wyrok więzienia bądź źle traktuje swoje dziecko i nie pomaga w pełnieniu obowiązków.

Rozwód a pomoc prawna 

Większość małżonków potrafi rozejść się w zgodzie i porozumieniu, a także szybko określić ważne aspekty dotyczące rozwodu oraz opieki nad dzieckiem. Wielu parom niestety się to nie udaje. Takie małżeństwa potrzebują pomocy prawnej – Katowice Adwokat jest w tym mieście bardzo pożądany i wiele par decyduje się na korzystanie z usług znawcy prawnego. Rodziny, które doświadczają rozwodu bardzo często oprócz adwokatów i prawników potrzebują też wsparcia psychoterapeutów oraz psychologów. Rozwiązanie małżeństwa trwa często bardzo długo, a proces sądowy zdaje się nie mieć końca, ponadto bierze w nim udział wielu świadków. Bardzo często ma miejsce także diagnoza relacji rodzinnych przez zespół opiniodawczy specjalistów sądowych. Kłótnie są na porządku dziennym, zarówno w życiu codziennym jak i w trakcie spraw sądowych np. alimentów, kontaktów z dziadkami czy podziału majątku

Leave a comment

Your email address will not be published.


*